Előreléptek a HTS-es fiúk Opatovban

2017. július 03.

Hugyecz Erik és Varga Imre is 9. helyen zárt a cseh bajnokság legutóbbi versenyén. Úton vagyunk az áhított dobogó felé!

Volt Opatovban minden, ami egy fordulatokban bővelkedő versenyen csak megtörténhet. A nemzetközi cseh bajnokság negyedik állomásán az időjárás a bolondját járatta az egész mezőnnyel. Az októberi nyirkosságból hirtelen nyári hőség lett, az előzésre alkalmatlan pályából pedig nagyszerű futamok kerekedtek ki a végére. Két versenyzőnk is az előkelő 9. helyen végzett.

A cseh bajnokság egy kiváló széria a fejlődésre. Közép-Európából vonzza a jobbnál jobb versenyzőket az MX1-es és az MX2-es kategória is. A pályák kiválóak, kellőképpen nehezek, hogy próbára tegyék a motorosok tudását. Intenzitásban nincs jobb tanulópálya ennél, a motorosok az utolsó leheletükig harcolnak az előrébb jutásért. Magyarországról indulva ez az egyik legnívósabb sorozat, ami könnyedén elérhető a távolság és a járulékos költségek tekintetében. A körítés profi, a közönség szenvedélyes, a futamok emlékezetesek. Itt minden együtt van a sportág szerelmeseinek.

Varga idei legjobbját motorozta

Az aktuális magyar bajnok az MX2-es kategóriában Varga Imre, egy átlagosnak tűnő 18 éves győri srác. Viszont, ha krosszmotorra ül, átlagon felüli képességeket vonultat fel. A pálya mellől nézve valódi gyönyör az ő motorozása: ahogyan fűzi az íveket, ahogy letekeri 100 kilós motorját az ugratók felett a levegőben, azt nehéz feldolgoznia egy átlagembernek.

A délelőtti edzéseken még szinte mocsárban kellett motorzni
(további fotók a cikk melletti galériában)

A barátok és a motorosok körében csak Mimónak becézett versenyző sokáig emlékezni fog erre az opatovi hétvégére. Nehezen indult az idei éve, egy mély gödörből kellett kikecmeregnie. Március elején lábfejét törte, a sérülés pedig szinte lenullázta a téli kondicionális felkészülésbe fektetett energiákat és órákat. Ez fizikálisan és mentálisan is nagy próbatétel bárki számára, pláne egy élsportolónak. Jó négy hónap kellet hozzá, hogy - boxos nyelven szólva - kimozogja az ütést.

Persze közben folyamatosan jöttek a komolyabbnál komolyabb megmérettetések, amelyek nem úgy sikerültek, ahogyan azt elképzelte. Ilyenkor nehéz igazán pozitívnak maradni, és csak előre tekinteni. Opatovban viszont majdnem minden ideálisan alakult Varga számára. A rajtokat nagyszerűen elkapta, és könyörtelenül előzte az ellenfeleket. Az első futamban a mezőny közepéből a 9. helyig sikerült előre menetelnie, ami az egyik személyes legjobbja ebben a szériában. A második futamban még ennél is jobb lehetett volna, a hatodik helyen száguldott, mikor egy bukás hátrébb vetette a mezőnyben. 12. helyen érkezett célba, a két futam összesítése alapján pedig a 9. helyen értékelték.

Megvillant a “régi” Hugyecz

Nincs egyszerű idénye a 25 évesen már szinte veteránnak számító Hugyecz Eriknek. Az ötszörös magyar bajnok jelenleg uralja az MX1-es hazai pontvadászatot, de nemzetközi versenyeken nem tudta eddig valódi tudását megvillantani. Ez elsősorban a sérülésekkel teli téli szezonjának tudható be. A felkészülési programját hátráltatták ezek a gondok, így nem tudott teljes értékű versenyzőként nekivágni a szezonnak. A kora tavaszi felkészülési viadalokon is nagy bukásokat szenvedett el, melyek szintén hátravetették teljesítményét.

Tomas Simkónak volt törleszteni valója Hugyecz Erikkel

A három héttel ezelőtti cseh versenyen indult idén első ízben nemzetközi mezőnyben, mérsékelt sikerrel. Most, Opatovban mindenképpen bizonyítani szerette volna, hogy jobb ő a pacovi 20. helynél. Az MX1-es kategória különösen erős lett 2017-re a cseheknél, korábbi MX2-es élmenők költöztek fel a királykategóriába, és a kategória korábbi sztárjai is különösen jó formában motoroznak idén. Ezek a körülmények mindenképpen nehezítették Hugyecz dolgát.

További nehezítő tényező volt a késő őszt idéző időjárás. Nyár közepén 14 fok és tengelyig érő sár? Ugye, hogy hihetetlen! A szabadedzésen 2. idővel nyitott Hugyecz, de az időmérőn nem sikerült igazán gyors kört futni. Csak egy ideális ív volt száraz, mellé menni képtelenség volt, maradt a vonatozás, és a 11. hely. A futamokra aztán 180 fokos fordulatot vett az időjárás, a felhők mögül előbújó napsugarak fokozatosan szárították az iszaptengerré változott opatovi földkígyót.

A futamokra ideálisak lettek a körülmények, Hugyecz pedig lubickolt bennük. Remek rajtokat fogott, és a futamok első felében a legjobb ötben motorozott, aztán sajnos kijött a sérülésekből fakadó kondihiány, és az ellenfelek sem bántak vele kesztyűs kézzel. Volt, aki egy régi sérelmet torolt meg rajta, volt, aki csak passzióból lökte ki alóla a motort, de a két futamban elért 9. és 10. hely mindenképpen fejlődés Pacovhoz képest.

Kiss Márknak rosszul sikerültek a rajtok, a pontszerzés elmaradt

Kiss balszerencséje

A 17 éves tolnai versenyzőt csak nem akarja kegyeibe fogadni Fortuna. Ha a rajtnál van egy tömegbukás, ő biztosan benne van. Opatovban önhibáján kívül került a darálóba: full gázon, dombnak felfelé beestek elé, ő meg át a kormányon. Mire sikerült az egymásba gabalyodott motorokat szétszedni, a mezőny messze járt, a 24. helyezés ezek után dicséretesnek mondható. A pontszerzés ugyan nem jött össze, de egyre közelebb a hőn áhított cél. Még négy lehetősége van a junior magyar bajnokságot vezető Kissnek, hogy a cseh felnőtt mezőnyben is elérje az év elején megálmodott szintet.

Magyar győzelem MX2-ben

Szvoboda Bence gondoskodott arról, hogy az opatovi közönség meghallgathassa a magyar himnuszt, csak sajnos nem a mi csapatunk színeiben. Csehországban a cseh bajnokcsapat kötelékében induló Szvoboda szezonbéli harmadik sikerét aratta az MX2-esek között, félidőben 7 ponttal vezeti a sorozatot.